Актуелности

Состанок на слепо во ТРИ 31.5.16

Колку пати ви се случило да пропуштите добра книга затоа што корицата не ви е доволно привлечна, насловот не ви е доволно заводлив или не знаете многу за авторот што ја напишал? Што велите за едно малку поразлично книжевно доживување кое почнува со  симпатично завиткана книга чијашто содржина е интригантно навестена со само неколку реченици?

»
Започна Карванот на книгата 31.5.16

Јубијелниот, десетти по ред Карван на книгата ја започнува својата летна турнеја низ Македонија. Оваа година, Карванот ќе посети пет градови во кои на читателите ќе им донесе над 300 наслови со огромен попуст до 70%.

»
Прустов прашалник со Владимир Ристевски 03.5.16

Млад, талентиран, енергичен и понекогаш избувлив, како што и самиот се опишува, Владимир Ристевски, автор на дебитанскиот роман „Исповеди на еден психотичен ум“, одговара на Прустовиот прашалник.

»
Прв електронски читач на книги на македонски јазик 13.4.16

Издавачкиот центар ТРИ има голем новитет за претстојниот Саем на книгата – промоција на ПРВИОТ електронски читач на книги кој на македонските читатели ќе им овозможи пристап до дигитална книжарница со изданија по специјални цени, бесплатни извадоци, брзо и лесно преземање и, што е најважно – ЧИТАЊЕ на електронски уреди (мобилни телефони, таблети) на македонски јазик.

»
Oбраќањето на академик Митко Маџунков, по повод отворањето на новата кафе-книжарница ТРИ во Дебар маало 08.3.16

Ви го претставуваме во целост обраќањето на академик Митко Маџунков, по повод отворањето на новата кафе-книжарница ТРИ во Дебар маало. 

»