Вистината на Питија

Вистината на Питија

  • Автор: Ерик Аксл Сунд
  • Издавачка куќа: САКАМ КНИГИ
  • ИСБН: 978-608-4672-52-4
  • Година на издавање: 2015
  • Број на страни: 365
  • Димензии: 130/210
  • Корица: мека
  • Јазик: МК
Цена: 420,00ден
420,00ден
Истрагата на бруталните убиства на момчињата имигранти сè уште тапка во место. Паралелно со неа има уште еден убиец кој со грозоморни убиства им се одмаздува на поранешни ученици на училиште каде што своевремено учела и таинствената Викторија Бергман. Жанет открива дека има нешто што ги поврзува двете различни истраги – скриена мотивација во која нема ни ронка човечност. Ништо не е онака како што изгледа. Кога маските паѓаат и сите си ги покажуваат вистинските лица, Жанет е оставена на милост и немилост на силите на злото. 
 
Психијатарката Софија Зетерлунд се обидува да ѝ помогне на Жанет, но и таа е затрупана во доволни свои проблеми со комплицираната Викторија Бергман. Како ќе заврши лавиринтот од психоанализи, останува неизвесно до самиот крај. 
 
„Збогум, Ханибал Лектор. Тој стар канибал психолошки е интересен колку канаринец во споредба со Викторија Бергман“. 
 Bodil Juggas, Arbetarbladet

Напишете ваш коментар