Вечера

Вечера

  • Автор: Херман Кох
  • Издавачка куќа: ТРИ
  • ИСБН: 978-608-230-398-7
  • Година на издавање: 2015
  • Број на страни: 256
  • Димензии: 140/205
  • Корица: мека
  • Јазик: МК
Цена: 400,00ден
400,00ден

Една вечер, едно убиство, една одлука.. и две деца.

Две брачни двојки се среќаваат на вечера во еден елитен ресторан во Амстердам. Разговараат за обични нешта – секојдневната работа, последниот гледан филм, војната во Ирак, летниот одмор – упорно одбегнувајќи да проговорат за темата што ги собрала: нивните 15-годишни деца. Страшниот вандалски чин што го извршиле тие може да им ја уништи иднината. Зашто прашање на време е кога нивните лица ќе бидат препознаени од замаглените снимки на безбедносната камера... Двајца мажи, две жени, двајца синови – кој од нив ќе се осмели да го донесе судбоносното решение? А за да биде позаплеткано, таткото на едното дете е кандидат за премиер на претстојните избори...

Вечера е брилијантна, напната, трагикомична приказна за загрозувањето на сигурноста и комфорот на обичното семејство во кое проблемите се затскриени зад маската на доброто однесување.

Херман Кох е мајстор во создавањето карактери. Лесното перо и хуморот прават оваа книга да се чита со задоволство. Ел мундо

Фасцинантна приказна која не можe да се тргне настрана додека не се прочита. Ма'арив

 

 

Напишете ваш коментар