Турнејата на готвачот

Турнејата на готвачот

  • Автор: Ентони Бордејн
  • Издавачка куќа: КСЦ
  • ИСБН: 978-608-4721-99-4
  • Година на издавање: 2015
  • Број на страни: 334
  • Димензии: 140/210
  • Корица: мека
  • Јазик: македонски
Цена: 450,00ден

450,00ден

Готвењето и патувањето се најголемата страст во животот на меѓународно познатиот автор на бестселери Ентони Бордејн – „гастрономот без влакна на јазикот“.

Поттикнат од прашањето „Кое би било совршеното јадење?“ Ентони тргнува во потрага по кулинарскиот „свет грал“, и во текот на тој процес целосно го испревртува значењето на поимот „совршенство“. Всушност, Турнејата на готвачот е хроника на голем број непредвидливи авантури, во кои идејата за „совршеното јадење“ секогаш не значи да се руча во најскапи, снобовски ресторани, туку ја претставува идеалната комбинација од храна, атмосфера и друштво....

Напишете ваш коментар