Срце на ветрот

Срце на ветрот

  • Автор: Донал Рајан
  • Издавачка куќа: ПАБЛИШЕР
  • ИСБН: 978-608-456-9862
  • Година на издавање: 2019
  • Број на страни: 159
  • Димензии: 140/210
  • Корица: мека
  • Јазик: македонски
Цена: 250,00ден
Цена со попуст: 99,00ден
Заштедувате: 151,00ден

Редовна цена: 250,00ден

Цена со попуст: 99,00ден

Срце на ветрот е роман за жителите на едно рурално место во современа Ирска погодена од финансиската криза, во кое избиваат опасни тензии. Среде масовната безработица и беспарица, се разгоруваат гневот и насилството, кои кулминираат со убиство на еден стар човек и грабнување на едно дете, сеејќи ужас, горчина и очај меѓу жителите. Во срцето на романот е младиот Боби, кој како и мнозината бара начин да си го прехрани семејството, прогонуван од татковото убиство што многупати и самиот го посакал...

Овој полифоничен роман е мозаик од 21 лично видување на настаните раскажани во прво лице, што речиси се читаат како исповеди. Растргнати помеѓу јавната персона и личната болка од семејните конфликти, ликовите преку сопствената вистина расплетуваат една автентична приказна. Технички смело, досетливо, ранливо и претерано човечно, ова маестрално книжевно деби е олицетворение на духот на ирската провинција. Во него Донал Рајан со одлично одмерена мистериозност и длабока проникливост ги овековечува зборовите и мислите на една генерација.

Напишете ваш коментар