Жената со црвениот бележник

Жената со црвениот бележник

  • Автор: Антоан Лорен
  • Издавачка куќа: ТРИ
  • ИСБН: 978-608-230-6827
  • Година на издавање: 2020
  • Број на страни: 195
  • Димензии: 125/195
  • Корица: мека
  • Јазик: македонски
Цена: 300,00ден
Цена со попуст: 240,00ден
Заштедувате: 60,00ден

Редовна цена: 300,00ден

Цена со попуст: 240,00ден

Една ноќ, во една пуста улица во Париз, додека Лора се обидува да ја отклучи влезната врата на зградата во која живее, некој ја напаѓа и ѝ ја краде чантата. Утредента ја наоѓа Лоран, оставена врз една канта за ѓубре близу неговата книжарница.

Во чантата нема никакви лични документи, само вообичаени женски дреболии, но и неколку предмети кои откриваат многу за карактерот на својата сопственичка: позлатена запалка, црно пенкало „монблан“, клучеви на плочка со изгравирани хиероглифи, стара шнола за коса со платнен цвет, два зара, четири стари фотографии... и еден црвен бележник испишан со нејзиниот елегантен ракопис. Читајќи ги тајните мисли, стравови и желби на непознатата жена, Лоран почнува да се вљубува во неа. И додека таа лежи во болница со повреда на главата и изгубено памтење, тој се претвора во вистински детектив за да ја открие мистериозната сопственичка на чантата со слезова боја..

Напишете ваш коментар