Срце од мастило

Срце од мастило

  • Автор: Корнелија Функе
  • Издавачка куќа: ТРИ
  • ИСБН: 978-608-230-655-1
  • Година на издавање: 2019
  • Број на страни: 535
  • Димензии: 140/210
  • Корица: мека
  • Јазик: македонски
Цена: 500,00ден
Цена со попуст: 250,00ден
Заштедувате: 250,00ден

Редовна цена: 500,00ден

Цена со попуст: 250,00ден

Дванаесетгодишната Меги неочекувано дознава за необичната дарба на својот татко Мо – кога чита наглас, тој ги оживува ликовите од книгите. Една дамнешна вечер тој толку вдахновено ѝ читал од Срце од мастило што неколку негативци од книгата влегле во нивниот живот. А потоа Мо открива нешто уште пострашно – во мигот кога ги „исчитал“ злобниот Каприкорн и неговиот помошник, во книгата ја „вчитал“ Мегината мајка!

Опкружени со своите книги, Меги и татко ѝ не ни сонуваат дека наскоро од корен ќе се променат нивните животи. Каприкорн со години трага по книговезецот Мо сакајќи да ја искористи неговата дарба за остварување на своите мрачни цели. А кога ќе успее да го киднапира, Меги и нејзините реални и измислени пријатели тргнуваат во авантура за каква што дотогаш само читала во своите книги – за да го спаси саканиот татко и да ја затвори последната страница од магичната книга.

Безвременска приказна за книгите, имагинацијата, животот. Би се осмелиле ли да ја прочитате наглас? Гуд ридс

Неверојатна приказна попрскана со малку волшебна прашина. Њујорк тајмс

Напишете ваш коментар