Сошиено срце

Сошиено срце

  • Автор: Карол Мартинез
  • Издавачка куќа: ПАБЛИШЕР
  • ИСБН: 978-608-456-997-8
  • Година на издавање: 2019
  • Број на страни: 435
  • Димензии: 140/210
  • Корица: мека
  • Јазик: македонски
Цена: 500,00ден
Цена со попуст: 199,00ден
Заштедувате: 301,00ден

Редовна цена: 500,00ден

Цена со попуст: 199,00ден

Магична приказна за едно тајно знаење кое со векови се пренесува од мајка на ќерка. Младата жена која ќе биде посветена во тајната открива во старото ковчеже посебен дар, но и чудесна способност пресудна за нејзиниот живот. Фраскита Караско добива прибор за шиење и конци со дотогаш невидени бои, со кои создава чуда. Таа умее сè да сошие, сè да закрпи, па дури и раздвоената душа. Но исплашени од убавината што ја гледаат а не ја разбираат, селаните ја исмеваат младата Фраскита и го претвораат нејзиниот дар во проклетство. А кога нејзиниот збудален маж во борба со петли ги губи и куќата, и земјата, па дури и неа самата и нејзиниот сон, таа го напушта селото и тргнува во светот кој никогаш дотогаш не го видела.

Прокоцканата жена и нејзините пет необични деца поминуваат долга голгота – преку морето и пустината, до едно мало арапско гратче во кое Фраскита ќе ги проживее последните денови од животот. Тука таа ги шие последните венчаници – за своите ќерки, и им ги пренесува во наследство сите тајни приказни, рецепти, молитви и проклетства.

„Прониклив, мрачен и надреален“. Чикаго трибјун

 

Напишете ваш коментар