Снешко

Снешко

  • Автор: Ју Несбе
  • Издавачка куќа: ТРИ
  • ИСБН: 978-608-230-538-7
  • Година на издавање: 2017
  • Број на страни: 436
  • Димензии: 140/210
  • Корица: мека
  • Јазик: македонски
Цена: 500,00ден
Цена со попуст: 360,00ден
Заштедувате: 140,00ден

Редовна цена: 500,00ден

Цена со попуст: 360,00ден

Ноември е, Осло е завеан од првиот снег. По враќањето од работа, Бирта Бекер го пофалува снешкото што го направиле син ѝ и маж ѝ во дворот. Но не го направиле тие... Синот сфаќа дека, наместо да гледа кон улицата, снешкото е свртен кон куќата. Црните очи гледаат право низ прозорецот. Во нив.

Вишиот инспектор Хари Хуле добива анонимно писмо. Потпишано со „Снешко“. Подоцна, меѓу застарените случаи на исчезнати лица, Хари открива редица вознемирувачки сличности. Исчезнуваат мажени жени со деца токму во денот на првиот снег... Истата ноќ, Силвија Отерсен се пробива низ првиот снег во шумата во близина на Осло. Знае дека животот ѝ зависи од тоа дали ќе избега, но не знае што ја гони. За среќа, не знае ни што ја чека на патот...

 „Несбе со право важи за најпризнат писател на трилери во Норвешка. Она што ќе го открие Хари Хуле засекогаш ќе го промени вашето мислење за белата добродушна фигура. Снешко е извонреден трилер што ќе ви ја расипе дремката додека надвор вее снег.“ Нешнел паблик радио (САД)

„Несбе е Пикасо на норвешкиот криминалистички роман: ликовите се живописни до секој детаљ, елегантно вплетени во приказната. А таа приказна не е само овој роман, туку тоа е целиот серијал – на пат да стане најдобриот во историјата на норвешкиот криминалистички роман.“ Ставангер афтенблад

 

 

Напишете ваш коментар