Патувањето на еден слон

Патувањето на еден слон

  • Автор: Жозе Сарамаго
  • Издавачка куќа: ТРИ
  • ИСБН: 978-608-230-431-1
  • Година на издавање: 2016
  • Број на страни: 210
  • Димензии: 140/210
  • Корица: мека
  • Јазик: македонски
Цена: 400,00ден
Цена со попуст: 250,00ден
Заштедувате: 150,00ден

Редовна цена: 400,00ден

Цена со попуст: 250,00ден

Патувањето на еден слон е волшебна приказна проткаена со мудрост и хумор за трајноста на пријателството и за минливоста на славата.

Во 1551 г. португалскиот крал Жоао III решава да му прати на австрискиот надвојвода Максимилијан невообичаен свадбен дар: слонот Соломон. Одеднаш сите се растрчуваат да ги подготват слонот и неговиот чувар Субхро. Необичната свита и кралската гарда го изминуваат целиот континент опустошен од реформацијата и граѓанските војни, низ попатните сведоштва на зналците, историчарите и оџагорените обични луѓе. Карванот се пробива низ древните градови на северна Италија; храбро се искачува по Алпите и стравотните теснини Исарко и Бренер; преку Средоземно Море па пругоре по реката Ин, и најпосле пристигнува пред величествената порта на царска Виена...

Патувањето на еден слон е сказна богато проникната со иронија и емпатија, проткаена со духовити размисли за човечката природа, едно значајно толкување на моќта која го навредува човековото достоинство. Лос Анџелес тајмс

Напишете ваш коментар