Ова личи на крај

Ова личи на крај

  • Автор: Џулијан Барнс
  • Издавачка куќа: ТРИ
  • ИСБН: 9786082301228
  • Година на издавање: 2013
  • Број на страни: 169
  • Димензии: 140X205
  • Корица: мека
  • Јазик: МК
Цена: 400,00ден
Цена со попуст: 263,00ден
Заштедувате: 137,00ден

Редовна цена: 400,00ден

Цена со попуст: 263,00ден

„Ова личи на крај“ е неверојатно привлечна приказна за еден средовечен маж кој се труди да се помири со минатото за кое долго одбивал да размислува – но пријателите од детството се враќаат за да се одмаздат, едниот од оној свет, а другиот ужасно сеприсутен. Антониј Вебстер е убеден дека ги оставил спомените зад себе додека макотрпно ја градел својата иднина, но со годините, бракот му се распаѓа, семејството се растура, кариерата му завршува, па разведениот пензионер старее сам. Токму тогаш, во пензионерските денови, наследува мистериозен спомен од минатото што го присилува секојдневно да размислува за сѐ што било и што не било, за нештата за кои мислел дека ги разбира. Тогаш е принуден одново да ги разгледа случките и луѓето од минатото и да размислува за својот нарав и за своето место во светот. Ова е еден од оние романи што се читаат во еден здив, полн со запрепастувачка психолошка и емоционална длабочина и софистицираност.

„Ова личи на крај“ е најновото генијално поглавје од опусот на Џулијан Барнс.

Напишете ваш коментар