Одмазда

Одмазда

  • Автор: Ју Несбе
  • Издавачка куќа: ТРИ
  • ИСБН: 978-608-230-372-7
  • Година на издавање: 2015
  • Број на страни: 454
  • Димензии: 140/210
  • Корица: мека
  • Јазик: МК
Цена: 500,00ден
Цена со попуст: 350,00ден
Заштедувате: 150,00ден

Редовна цена: 500,00ден

Цена со попуст: 350,00ден

Правдата е како вода. Секогаш си го наоѓа патот.

Уште еден грабеж на банка во центарот на Осло и нова жртва. А мотивот на маскираниот ограбувач е крајно бизарен... Случајот му е доделен на вишиот инспектор Хари Хуле. Тој добива и нова партнерка, ќерка на легендарен полицаец кој и самиот загинал од ограбувач на банки... Во меѓувреме, сликарката Ана – старата љубов на Хари – е најдена мртва во нејзиниот заклучен стан, токму ноќта по неговата посета...И само што ќе ги затворат случаите како решени – нов грабеж на банка, нова жртва и нови, неочекувани докази. Единствениот кој може да помогне е озлогласениот Раскол, кој во меѓувреме им се предава на властите...
Дали навистина одмаздата е таа што ги движи луѓето? И што се случува кога двајца браќа ќе се вљубат во иста жена?

 „Така се пишуваат криминалистички романи – читателот да го полазат морници, да го чекаат изненадувања на секој чекор“. Vasterviks-Tidningen

 „Ако ова ви е прв роман за Хари Хуле, ќе посакате да ги прочитате сите други. Доколку сакате трилери, Хари Хуле е вашиот човек.“ Arizona Republic

 

Напишете ваш коментар