Одење по јаже

Одење по јаже

  • Автор: Лижија Божунга
  • Издавачка куќа: ТРИ
  • ИСБН: 978-608-230-474-8
  • Година на издавање: 2017
  • Број на страни: 103
  • Димензии: 140/205
  • Корица: мека
  • Јазик: македонски
Цена: 250,00ден
Цена со попуст: 160,00ден
Заштедувате: 90,00ден

Редовна цена: 250,00ден

Цена со попуст: 160,00ден

Возбудливиот роман Одење по јаже нè води на една живописна авантура по таинствените патеки на детско-младешката мечта. Како вистинска маѓосничка, со своето волшебно перо Лижија Божунга го распостила пред нас платното на еден циркус исткаено од изненадувања, чинки и неочекувани пресврти.

Малата ѕвезда Марија, ќерка на акробати, против своја волја е оттргната од магичниот циркуски свет и оди да живее „нормален“ живот кај баба си. Осамена во големата куќа полна со спомени, таа тргнува на едно необично патување... Како што и народната мудрост убаво кажала, одењето по јаже е метафора за живот исполнет со сериозни предизвици и длабоки преиспитувања. Така и Марија чекори по својот пат, во потрага по рамнотежа, отворајќи ги вратите на минатото и преживувајќи ги драмите кои ќе го обележат нејзиното детство. 

 

Напишете ваш коментар