Ловци на глави

Ловци на глави

  • Автор: Ју Несбе
  • Издавачка куќа: ТРИ
  • ИСБН: 9786082301396
  • Година на издавање: 2013
  • Број на страни: 246
  • Димензии: 140X205
  • Корица: мека
  • Јазик: МК
Цена: 400,00ден
400,00ден

Рогер Браун е пронаоѓач на стручни кадри и е најдобар во својата професија. Но ваквата кариера не е доволна за да го финансира неговиот луксузен начин на живот и новата галерија на неговата сопруга. Една вечер, на отвoрање на изложба, тој се запознава со Клас Греве, кој не само што е совршен кандидат за позицијата извршен директор на една компанија, туку е и решение за сите негови финансиски грижи: Греве, навидум случајно, спомнува дека е сопственик на слика од Рубенс од непроценлива вредност, која се води како исчезната уште од времето на Втората светска војна – а Рогер Браун е вплеткан во кражби на уметнички дела. Но, откако ќе провали во станот на Греве, покрај сликата открива и многу други работи. Клас Греве станува најужасното искуство во неговиот живот.

„Трилер со хичковска приказна полна со пресврти. Несбе приредува еден шок по друг, а кулминира со невиден и неочекуван сплет на настаните. Возбудлива приказна која нема да ви дозволи да ја пуштите од раце“. Буклист

Напишете ваш коментар