Девојката што го урна осилото

Девојката што го урна осилото

  • Автор: Стиг Ларсон
  • Издавачка куќа: ТРИ
  • ИСБН: 9786084577928
  • Година на издавање: 2010
  • Број на страни: 665
  • Димензии: 140X205
  • Корица: мека
  • Јазик: МК
Цена: 650,00ден

650,00ден
Лизбет Саландер крои одмазда - и против човекот што се обиде да ја убие, и против државните институции што речиси и го уништија животот. Но тоа нема да биде отворена борба. Ранета со куршум во главата, Саландер е под строг надзор во Одделот за интензивна нега, а доколку излезе оттаму ќе мора да се соочи со обвинението за три убиства и еден обид за убиство. Со помош на репортерот Микаел Блумквист и неговите истражувачи во магазинот Милениум, Саландер не само што ќе мора да ја докаже својата невиност, туку и да ги препознае и да ги разоткрие корумпираните политичари што дозволија слабите да станат жртви на злоупотреба и насилство. Некогаш жртва, сега Саландер е подготвена да се одмазди.„Ова е уште едно вртоглаво возење кое ќе ве држи будни до доцна навечер - со заплетканиот но беспрекорен заплет, комплексните ликови и уверливиот, јасен морален став“.Ивнинг стандард„Темпото ни најмалку не попушта во овој неверојатно возбудлив роман. Ова е силен и уверлив заклучок на неизмерно амбициозната, раскошно напишана трилогија“.Дејли експрес

Напишете ваш коментар