Црвеношијка

Црвеношијка

  • Автор: Ју Несбе
  • Издавачка куќа: ТРИ
  • ИСБН: 978-608-230-295-9
  • Година на издавање: 2015
  • Број на страни: 497
  • Димензии: 140/210
  • Корица: мека
  • Јазик: МК
Цена: 490,00ден
Цена со попуст: 350,00ден
Заштедувате: 140,00ден

Редовна цена: 490,00ден

Цена со попуст: 350,00ден

944: Во рововите кај Ленинград загинува норвешкиот доброволец Даниел Гудесон. Во една виенска болница еден ранет војник се претставува како Даниел. Тој се вљубува во убавата болничарка Хелена.

1999: Поради неусогласеност на службените информации, Хари Хуле ќе застрела еден припадник на американската тајна служба при посетата на американскиот претседател на Норвешка. За да се забошоти инцидентот, Хуле е префрлен во Полициската служба за безбедност, каде што самоиницијативно се зафаќа со проверка на информации за шверцување на оружје, поврзани со неонацистите. И така, клопчето почнува да се одмотува...

2000: додека снегот почнува да се топи по улиците на Осло, на сцената стапува еден необичен убиец со уште понеобична намера...

Живописните сцени на Несбе ви се одвиваат пред очите како на филмско платно. Дејството е динамично, заплетот е доследен и сложен, а ликовите ќе ве воодушеват. Романот ги обединува во себе двата најдобри филмски жанра – воената сага и трилерот. УСА тудеј

Напишете ваш коментар